Zengin olmak için hangi işi yapmalıyım?

Merhaba arkadaşlar,

Ben Yusuf ERTÜRK, 47 yaşındayım, elektrik elekronik mühendisiyim, mütevazi bir hayatım var ve zengin olmak istiyorum, o nedenle “zengin olmak için hangi işi yapmalıyım?” diye düşünüyordum.

Öncelikle maaşlı olarak herhangi bir yerde çalışarak zengin olabileceğimizi düşünüyorsak, yanılıyoruz. Çünkü adı üstünda maaş, belli sınırları olan, aylık alınan, ve bir patron yada kanunlar çerçevesinde belirlenmiş olan aylık ödenen para miktarı.

Maaş genellikle, kişinin rahat bir hayat yaşamasını sağlıyabilir, yani toplumda belli konumda olabilir. İhtiyaçlarını rahatça karşılayabilir, iyi bir evde oturabilir, iyi arabalara binebilir falan filan.

Fakat bunlar sizde, bizim gibi “insan”a yetermi? İnsan yani , biz dünyada yaratılmış en değerli varlığız. Düşünün, iki gözünüzü kaç paraya satarsınız? iki kolunuzu kaç paraya satarsınız? iki ayağınızı kaç paraya satarsınız? ak cigerinizi , kara ciğerinizi kaç paraya satarsınız? Sağlığınızı kaç paraya satarsınız?

100 bin tl ye, bir milyon tl ye, 10 milyon tl ye satarmsınız?

fakat diğer taraftan bakıyorsunuz, iyi maaş gibi görünen, 3000-5000-7000 tl gibi maaşlara, hayatımızı satıyoruz. Bir bakıyorsunuz, çalıştığı işten dolayı, ciğerleri çürümüş olan, kulakları sağır olan, gözlerinin feri kalmamış olan kişileri görüyoruz. Yani aslında bu kişiler, yani bizler, hayatlarımızı belli bir maaş karşılığında satıyoruz. Sizce hayatlarımızı kaç para maaş karşılığında satmalıyız.

Ben bu soruya cevap veremiyorum, çünkü benim hayatım bir tane bu dünyada, başka bir hayatım yok bu dünyada. O nedenle benim hayatıma değer biçemiyorum , ya siz  kendi hayatınıza değer biçebiliyormusunuz? Ne kadar maaş alsanız siz ve iyi olur?

Bence bu  hayatta, hayatımın aylık bir maaş karşılığında kiraya vermek, olabilir fakat böyle bir maaşı verebilecek bir firma yada bir kurum bilemiyorum, çünkü herkesin hayatı, benim hayatım, paha biçilemez bir değerde. Oysa çalıştığımız ortamlarda , patronlardan, yada işverenlerden ne kadar değer gördüğünüzü düşünüyorsunuz? Yoksa bizlere, maaşını veriyorum, benim için çalışmak zorundası gözüyle mi bakılıyor?

O nedenle, hangi iş yapmalıyım sorusuna,  maaş lı bir iş seçmeme karar veriyorum.

Yani, zengin olmak için Ticaret yapma kararı veriyorum. Yani hayatımı bilinmez bir ücret karşılığında satıyorum, hayatımın ücretini, yani maaşımı tamamen benim çalışmam, benim emeğim, benim bilgim, benim emeğim ve Allahın yardımı belirleyecek. Yani sonsuz bir kazanç kapısını aralıyorum.

Fakat zengin olmak için nasıl bir ticaret yapmalıyım diye düşünüyorum.

Daha önceki yazılarımı okuduysanız, yaklaşık 20 yıldan beri ticaret yaptığımı söylemiştim. Fakat şimdi ki ticarette, iyi para kazanmak istiyorsanız, zaten  öncelikle iyi bir paranız olması lazım, yada genellikle paranız var ise daha çok para kazanabiliyorsunuz. Nadiren yeni bir ticarete girenler ileride, iyi paralar kazanıyorlar. Yapılan istatistiklere göre her sene açılan 100 şirketten , 80 i ilk beş yıl içinde kapatılıyor.

Yani çok para kazanacağım diye , açılan şirketlerin çoğu sonu hüsranla bitiyor, çok para kazanmaktan ziyade, sahip olduklar paraları kaybediyorlar.

Eğer işinizi çok iyi biliyorsanız, rakiplerinize göre farklı özelliklerinizden dolayı diyelim, ilk beş yılda kapatmayanlardan oldunuz ve şirketiniz ayakta ve siz para kazanıyorsunuz.

Bu durumda ne  oluyor biliyormusunuz? Sonuç STRES.

Diyelim ki bir şirketiniz var, yada çok zengin oldunuz, fabrika kurdunuz, imalat yapıyorsunuz.

Ürünleri üretiyorsunuz, parasını alamadığınız, batak verdiğinizden dolayı stres yaşıyorusunuz.

Ürünleri zamanında veremediyseniz stres yaşıyorsunuz

Ürünlerde yanlışlık olduysa stres yaşıyorsunuz.

Elemanlarda bir sıkında çıktımı, elemanlardan biri kaza gerirmi diye stres yaşıyorsunuz.

Ürettiğiniz ürünler ya satılmaz da, elinizde kalırsa diye stres yaşıyorsunuz.

Elemanların çalışmasından şikayetci iseniz, stres  yaşıyorsunuz.

Küçük işletmelerde, eleman bugün işe gelmedi diye stres yaşıyorsunuz.

SONUÇ: STRES SİZİ HASTA YAPIYOR.

Günümüzde, birçok hastalığın sebebi stres diyorlar.

SONUÇ: Kazandığınız parayı, sağlığınız düzeltmek için doktorlara, hastalık tedavilerine harçıyorsunuz fakat düzelmiyorsunuz, çünkü stresiniz daha da çok artıyor. Çünkü, başındayken kontrol edemediğiniz işler, siz işin başında değilken daha kötü olacağı düşüncesiyle daha çok stres yapıyorsunuz. İsterseniz Türkiye’nin en zengini olun.

O ZAMAN HANGİ İŞİ YAPMALIYIM DİYE  KARARIMI VERİYORUM:
SAĞLIK ÜRÜNLERİ VE NETWORK MARKETİNG.

Türkiye de, sağlık ürünleri konusunda  network marketing- pazarlama yapan hangi firma ile çalışmalıyım.

Daha doğrusu zengin olmak için , hangi network marketing firmasını seçmeliyim?

Cevabı, bir sonraki yazımda.

 

 

 

 

yusuf

Bir Cevap Yazın